Search Site

This search form uses an instant search feature. As you type, search results will appear automatically below the search field. When you've entered you desired search terms use tab to navigate through the available results and hit enter to open the selected page or document.
Science Fair 2019!
Science Fair 2019!
Mellissa Newman
Tuesday, January 29, 2019

The 26th annual Science Fair is in the books for Ennis Schools. This event takes a lot of hardwork from many people and is coordinated by Ennis High School Science Teacher, Kelly Leo. The results are posted below. Great job to all participants.

Science Fair Placings – 2019

 4th Grade:

       Biological:   1st Place (Medal):  Tara Keller   

                             2nd Place:  Colton Hopper          

                             3rd Place:  Reese Dickinson and Megan Carney                  

           Physical:    1st Place (Medal): Barrett Garland       

                             2nd Place:  Peter Kelley             

                             3rd Place:  Ella Rolfe                 

 5th Grade:

       Biological:    1st Place (Medal): Izzy Haas

                             2nd Place:  Isabelle Hawkins                

                             3rd Place:  Hannah Stecker                 

           Physical:      1st Place (Medal): Kiera Rice      

                             2nd Place:  Brummie Boggus                 

                             3rd Place:  Emmisla Bell-Reed              

 6th Grade:

       Biological:   1st Place (Medal):  Caden Lovett

                             2nd Place:  Ryker Swanson         

                             3rd Place:  Jaden Satre-Hutchins

       Physical:      1st Place (Medal):  Finley Knapton        

                             2nd Place:  Ben Inman

                             3rd Place:  Ally Hilton

 7th Grade:

        Biological:   1st Place  (Medal) : Hannah Todd and Elizabeth Olsen                

 8th Grade:                               

          Biological:    1st Place (Medal):  Josey Blazer 

                             2nd Place:  Genesis Boyles and Rylee Klasna

                             3rd Place:  Tanner Inman

                             4th Place:  Kaycee Fredson

           Physical:      1st Place (Medal):  Gillian Gilbert         

                             2nd Place:  Paul Christensen                

                             3rd Place:  Marlyssa Ledgerwood

 10th Grade:

       Behavioral Science:        1st Place (Medal): Elina Dilschneider and Avery Oliver      

                                                2nd Place:  Jarrrett Jenkins and Ian Swanson

       Physical:               1st Place (Medal):  Kaya Fiedor  

                                      2nd Place:  Kyle LaClair    

                                      3rd Place:  Samantha Lake

       Biological:          1st Place (Medal):  Rebekah Cook

                                      2nd Place:  Landri Paladichuk and Jenna Snider

                                      3rd Place:  Chance Story            

Special Awards:

Ennis Booster Club - TI Inspire Calculators - Rebekah Cook and Kaya Fiedor

Ennis Arts Association - three $50 awards - Isabelle Hawkinson, Cooper Spicer and Caden Lovett

Ennis Chamber of Commerce - two $25 chamber cash - Olivia Lohrenz and Brianna Daems

Ennis Recycling Group - two $50 awards - Kyle LaClair and Kaya Fiedor

Madison Valley Bank - two $100 awards - Mrs. Glines 2nd Grade Class and Hannah Todd/Elizabeth Olsen

Jack Creek Preserve - three $100 awards - Tanner Inman, Nicky Johnson/Will Inman, Colton Hopper

Lions Club - one $100 award - Izzy Haas

Madison Conservation District - two $75 awards - Chance Story and Josey Blazer

Madison Valley Education Association - one $50 award - Hannah Todd/Elizabeth Olsen

Madison Farm to Fork - two $50 awards - Isabelle Hawkinson and Hannah Stecker

Madison Valley Medical Center - two $50 awards - Rebekah Cook and Finley Knapton

Madison River Foundation - two $100 awards - Josey Blazer and Colton Hopper

Madison Valley Womens Club - five $100 awards - Madi Jo Nelson, Sal Fanelli, Mrs. Klein’s Kindergarten class, Bronwyn Comer, and Kyle LaClair

ReMax Realty - two $50 awards - Ms. Myers 1st Grade Class and Megan Barsness/Zoe Green

T & E Storage - one $100 award - Ben Inman

Madison Valley Lodging - one $100 award - Elina Dilschneider/Avery Oliver

Imerys Yellowstone Mine - three $50 awards - Kaya Fiedor, Izzy Haas, and Morgan Kloote

INA Accounting - one $100 award - Hannah Todd/Elizabeth Olsen